
Ha megnézed a laptopok specifikációját – egészen pontosan a processzorokat – akkor azt fogod találni, hogy ahány notebook, annyi CPU.
Jó, ez némiképp túlzás, de tény, hogy nagyon sokféle ilyen alkatrész van a piacon, és nehéz eligazodni, hogy melyiket is válaszd.
Ami egyértelmű, hogy az Intel Core i7-es processzorával szereltek most a legjobb laptopok, és bizony, ezeknek meg is kérik az árát.
De mi van akkor, ha egy olcsóbb eszközt szeretnél, mégis olyan processzorral, amivel szuperül működik a géped. Aminek egyetlen olyan feladat sem okoz gondot, amire használni szeretnéd.
Ne csak a számot nézd!
A bevezetőben már említettük az Intel Core i7 processzorokat, de a helyzet az, hogy a döntésnél nem elég csak ezt a számot nézni. Ugyanis i7-es és i7-es között is van különbség a teljesítményben, méghozzá gyakran nem is kicsi.
A notebookokban található legjobb processzor jelen pillanatban az Intel Core i7-5700HQ, ami egy 2,7 GHz-es négymagos CPU, és a Broadwell család tagja.
Többek között a 16 colos MSI Prestige PX60 2QD-034US laptopba szereltek ilyen procit. Mivel kifejezetten játékosoknak készült, kell is bele az erő.
Teljesítmény alapján a legerősebb Skylake CPU most az Intel Core i7-6700HQ, ami ugyancsak négymagos, az órajele pedig 2,6. Ilyen processzort kapott például a HP ENVY 15t notebook.
A Haswellek között az Intel Core i7-4710HQ négymagos, és 2,5 GHz-es processzor viszi a prímet, amit az ASUS N56JN-EB71 játékosoknak fejlesztett notebookjában találhatunk meg.
Hogy kell-e ekkora teljesítményű CPU a gépedbe, az attól függ, hogy mire szeretnéd használni.
Ha játékra, vagy sok számolást igénylő feladatokra, akkor indokolt lehet ennyi pénzt kiadni érte. Ezek a processzorok ugyanis meglehetősen drágák, egy hatmagos i7-es akár a 160 ezer forintot is elérheti.
A magok száma is számít
Azt is gyakran kiemelik a laptopok gyártói, hogy az adott készülékbe szerelt CPU hány magos.
A magok száma azért számít, mert minél nagyobb ez a szám, annál több feladatot képes a géped párhuzamosan elvégezni.
Világos tehát, hogy ha egy gyorsabb notebookot szeretnél, akkor válaszd a lehető legtöbb magot. Minimum négyet, de ha futja rá, akkor ennél feljebb is mehetsz.
A kód neve: Skylake, Broadwell, Haswell
Ezeket a kódneveket is gyakran lehet hallani, de a legtöbb embernek fogalma sincs róla, hogy mit is jelentenek, és hogy mi a különbség közöttük.
Az Intel legújabb fejlesztése a Skylake, ami 2015-ben került piacra. Az új generációs CPU a Broadwellekhez hasonlóan 14 nm-es gyártástechnológiával készül, míg a legrégebbi Haswell 22 nm-sel.
Szerencsére nekünk ezeket nem kell tudnunk. Alapvetően úgyis egy egységben nézzük a laptopot, vagyis a processzor mellett a többi paramétert is számításba vesszük, és úgy döntünk egyik vagy másik gép mellett.
De ha valaki mégis bele szeretne mélyedni a processzorok rejtelmeibe, azt bármikor megteheti.
Celeron, Pentium és AMD
Ha az igazán jó gépekről van szó, akkor sem az Intel két CPU-ja, a Celeron és a Pentium, sem pedig az AMD nem kerül szóba.
Sőt, ha megnézel egy összesítő listát, ahol a procikat a teljesítményük alapján rangsorolják, akkor azt találod majd, hogy ezek a modellek csak valahol a sor végén kullognak.
„Akkor ne is vegyek laptopot ezekkel a processzorokkal?” – adódik azonnal a logikus kérdés.
A válasz viszont már egy kicsit bonyolultabb. Vagyis megint csak oda térhetünk vissza, hogy mire kell a notebook.
Egy belépő szintű laptopnál egy ilyen CPU minden további nélkül elmegy – végül is Facebookozni, videókat, filmeket nézni ezekkel is lehet.
Nem véletlen, hogy ilyen notebookot már jóval 100.000 forint alatt is találsz. Ha viszont egy komoly eszközt szeretnél, akkor ezeket a processzorokat tényleg elfelejtheted. Érdemes minimum az Intel Core i3-as CPU-k között szétnézni.
Hogy milyen processzorral szerelt notebookot választasz magadnak, az tényleg csak a pénztárcádtól függ. Teljesen fölösleges túlzásokba esni. Mint ahogy spórolni is, mert a végén olyan laptopod lesz, amit épp csak arra nem tudsz használni, amire a leginkább kellene.